O BLOGU

Blog HomeMakers został stworzony specjalnie z myślą o Was. To miejsce, w którym publikujemy informacje z szeroko rozumianej tematyki projektowania wnętrz, budynków i ogrodów. Znajdziecie tu, porady, ciekawostki oraz case studies, które będą stanowić dla Was inspiracje do rozwijania pasji związanej z komponowaniem otaczającej przestrzeni.

NEWSLETTER

Red menu

Architektura- jak zacząć?

27.01.2017 17:44
Student survey4

Zazwyczaj  nasza droga w dorosłe życie zaczyna się mniej więcej w połowie szkoły średniej.  Następuje czas podejmowania ważnych decyzji i stawiamy sobie pytanie: czym będę się zajmował/zajmowała w przyszłości? Zastanawiamy się w tym czasie czy faktycznie mam umysł ścisły? Może jednak jestem humanistą i byłbym fantastycznym historykiem, dziennikarzem lub polonistą? Hmmm…  a może by tak coś jeszcze zupełnie innego i rozpocząć  studia w kierunkach artystycznych?  Może architektura?

No właśnie! Niestety tego typu podejście do architektury jest raczej niewskazane. Architektura to coś zupełnie innego niż matematyka, której uczymy się od dziecka, a jednocześnie nie jest to kierunek humanistyczny i nie jest to kierunek typowo artystyczny. Rozpoczynając przygodę z architekturą musimy postawić sobie ważne pytanie- czy jestem na to gotowy?

 

Podstawy

 

Rozpoczynając studia, mamy świadomość, że zaczynamy naukę w stopniu wyższym. Swoją wiedzę będą nam wykładać profesorowie, autorytety w swoich dziedzinach i to od nich właśnie będziemy się uczyć. W przypadku architektury jest inaczej. Przed rozpoczęciem studiów musimy udowodnić, że potrafimy rysować, że zauważamy coś, czego inni ludzie nie widzą i że już posiadamy podstawową wiedzę. Ktoś zapyta „ale jak to”? Już tłumaczymy. Po pierwsze rysunek. Na tym opiera się ten kierunek.  Studia trwają kilka lat. Studia inżynierskie czy licencjackie mniej więcej 3-4 lata. Trudno jest w takim czasie nauczyć się rysować. Jest to czynność rozbudowana, wymagająca czasu. Uczymy się stawiać kreski, nabierać wprawy i pewności w posługiwaniu się ołówkiem, jak również widzieć przestrzeń na pustej kartce. Zajęcia te wymagają dużej pewności siebie, wiedzy i co najważniejsze praktyki. Musimy potrafić przekazać to co mamy na myśli tak, żeby ludzie, którzy „nie widzą” tyle co my, mogli projekt zrozumieć i zaakceptować. Musimy więc mieć świadomość, że na studiach możemy się rysunku douczyć, poszerzyć swoją wiedzę. Co jeszcze jest ważne? Architektura to trochę taka mieszanka kierunków. Tak naprawdę mamy tu szkołę artystyczną, posiadającą nauki humanistyczne jak historia sztuki a także przedmioty ścisłe- matematykę, przyda się także wiedza z fizyki, znajomość programów graficznych i programów służących do projektowania trójwymiarowego.

 

Najważniejsze uczelnie

 

W Polsce istnieje kilka ważnych uczelni w których kształceni są studenci w kierunku architektury, na projektowanie ogrodów,  czy typowe projektowanie wnętrz. Wszystkie główne miasta posiadają swoje Politechniki. Między innymi Politechnika Wrocławska, Poznańska, Krakowska czy Warszawska to miejsca, gdzie kształceni są najwybitniejsi specjaliści. Są to przy okazji miasta w których konkurencja jest największa. Wystarczy, że wpiszemy w przeglądarkę internetową hasła: architekt warszawa, architekt Wrocław czy architekt Poznań, wyświetlą nam się tysiące wyników. Konkurencją w tej branży zajmiemy się jednak innym razem.  Coraz ważniejszą rolę w edukacji przyszłych architektów czy projektantów wnętrz odgrywają szkoły prywatne. Ich poziom kształcenia jest coraz wyższy. Doskonałym przykładem może być Polska-Japońska Akademia Technik Komputerowych, która szkoli architektów wnętrz na najwyższym poziomie.

 

Jeszcze więcej podstaw  

 

Żeby poważnie myśleć o architekturze, musimy się przede wszystkim tym interesować. Niestety kierunek ten wymaga poświęcenia. Na studiach nie będzie aż tyle czasu na spotkania z przyjaciółmi czy wspólne wyjścia. Wyjeżdżając gdziekolwiek będziemy czerpać inspiracje z lokalnych zabudowań,  miejscowej historii. Dobrze byłoby również już przed rozpoczęciem studiów uczestniczyć w tematycznych targach. Polska jest jednym z największych producentów mebli i akcesoriów aranżacji wnętrz. Międzynarodowe Targi w Poznaniu czy Kielcach to punkty obowiązkowe dla każdego pasjonata tej branży.

 

Chwila refleksji

 

Jeżeli jesteś młodym człowiekiem, jesteś kreatywna (kreatywny), chcesz tworzyć i lubisz się uczyć, przyswajać wiedzę, poszerzać horyzonty, architektura jest kierunkiem dla Ciebie. Pamiętaj, że liczy się przy tym ciężka praca. A teraz wyobraźcie sobie moment- ktoś włącza przeglądarkę, wpisuje wspomniane wcześniej hasła: (architekt warszawa, architekt Wrocław czy architekt Poznań) i wyskakuje Wasz profil! Ta sama osoba przegląda Wasze realizacje i z zachwytem stwierdza, że również chce mieć taki dom! Niezależnie czy zajmiesz się projektowaniem wnęty projektowaniem ogrorz czdów- pamiętaj, inni będą czerpali z Ciebie inspirację.

Zapisano