O BLOGU

Blog HomeMakers został stworzony specjalnie z myślą o Was. To miejsce, w którym publikujemy informacje z szeroko rozumianej tematyki projektowania wnętrz, budynków i ogrodów. Znajdziecie tu, porady, ciekawostki oraz case studies, które będą stanowić dla Was inspiracje do rozwijania pasji związanej z komponowaniem otaczającej przestrzeni.

NEWSLETTER

Red menu

Jak wybrać architekta? – kilka wskazówek

17.01.2017 17:05
563418777e

Wybór odpowiedniego architekta to nie lada wyzwanie. W teorii każdy z napotkanych fachowców to terminowy i rzetelny profesjonalista, o dużej wiedzy i indywidualnym podejściu do peojektu. Niestety, jak pokazuje praktyka, rzeczywistość okazuje się kompletnie inna. Projekty są swoimi kopiami, a kontakt ze specjalistą staje się udręką. Jak zatem wybrać architekta tak, aby nie czuć się rozczarowanym? Poniżej kilka wskazówek.

 

Popytaj wśród znajomych

 

Najprostsza metoda zawsze jest skuteczna. Na pewno w kręgu Twoich znajomych czy rodziny znajdą się osoby, które korzystały z usług architekta. Mogą polecić konkretnego specjalistę bądź pracownie. Podpytaj ich od razu jak wyglądają kwestie współpracy. Nie bój się też targować. Zazwyczaj powołując się na inną osobę możemy liczyć na przychylne spojrzenie na kwestię negocjacji ceny.

 

Przede wszystkim jeśli wybierasz architekta z polecenia dopytaj znajomych o szczegóły – jak się współpracowało, jak wyglądał kontakt ze specjalistów, jaka była jego kreatywność oraz jak dużą elastycznością się wykazywał. Jeśli wszystkie odpowiedzi okażą się dla Ciebie korzystne – umów się na spotkanie i poznaj architekta osobiście.

 

Oczywiście polecenie od znajomych nie gwarantuje sukcesu. Gusta są różne, tak samo jak podejście do klienta. Może się okazać, że nawet jeśli podoba Ci się to, co architekt zrobił dla Twoich znajomych, nie wyczuje z Tobą nici porozumienia, bez której nie da się stworzyć wspólnego projektu. A w efekcie, któraś ze stron na pewno nie będzie zadowolona.

 

Poszukaj w Internecie

 

Internet jest podstawowym narzędziem wyszukiwania informacji. O tym wie każdy. Wiele osób pierwsze co robi to wpisuje hasło kluczowe do wyszukiwarki. Daje to ogromną możliwość, ale również niesie za sobą pewne komplikacje. Bo skąd mamy wiedzieć, który architekt jest odpowiedni?

 

Przede wszystkim należy dobrze sprofilować wyszukiwania. Wpisując hasło „architekt” w wyszukiwarkę Google pokazuje się obecnie 21 mln wyników. Gdy wpiszemy Architekt Warszawa – wyników jest nieco ponad 1 mln. Możemy pokusić się o jeszcze szersze sprofilowanie – domki jednorodzinne architekt Warszawa – wyników jest już „tylko” 500 tys. Starajmy się więc precyzyjnie napisać czego szukamy.

 

Warto korzystać też ze specjalistycznych wyszukiwarek, takich jak HomeMakers.pl. Umożliwiają one znaczną oszczędność czasu – specjaliści dostępni są w jednym miejscu. Po wejściu w każdy profil widzimy realizacje i możemy ocenić, czy styl danego specjalisty, czy pracowni nam odpowiada. Od razu też zazwyczaj można wysłać maila z zapytaniem ofertowym.

 

Nie wybieraj na siłę

 

Najgorsze co możesz zrobić to zdecydować się na danego architekta nie mając 100% pewności. Jeśli czujemy, że to nie do końca to czego oczekujemy – nie ryzykujmy. Czasem lepiej poświęcić więcej czasu i energii na znalezienie specjalisty, z którym współpraca okaże się przyjemnością.

Zapisano